
Kesäloma alkaa hiljalleen olla puolivälissä! Nopeasti on pari viikkoa mennyt, mutta onneksi saman verran on vielä jäljelläkin.
Tässäpä vähän kesäkuulumisia!

Ilahduin alkukuusta kovasti, kun löysin kaupasta Fazerin runebergintorttuja! Rune on mun suosikkileivos ikinä, voisin tyyliin tatuoida tollasen torttusen iholleni joskus. Tosin mieluiten ostan kaupasta Sinuhen runeja, paremman puutteessa kelpaa muutkin.
Alarivissä kissojen kissailuja...

Lautasella pizzaa, joka näyttää aivan identtiseltä Kotipizzan lankulta. Oli jopa samanlaisessa laatikossakin. Merkillistä, eikö? 😉 Oikaistiin ruuanlaitossa, haettiin pari pizzaa jaettavaksi ja kylkeen vähän Atrian kerrassaan mainioita grilliperunoita ja -vihanneksia, makkaraa ja salaattia. Pari päivää ennen lomille lompsista mies tuli käymään mun porukoilla ja lähdettiin sitten yhdessä kohti Kanta-Hämettä, josta käsin etäilin omat työni.

Syy vikojen työpäivien etäilyyn oli torstaiset synttärikekkereet. Juhlat olivat keskellä päivää, joten piti tulla edeltävänä iltana miehen luo, kun mikään bussi ei olisi kulkenut Lahdesta Hämeeseen sopivasti niin, että olisin ehtinyt juhliin. Miehen pappa täytti kunnioitettavat 96 vuotta, joten sitä juhlistettiin buffalla ja sen jälkeen kakkukahveilla mökkimaisemissa. 🎂


Lomalla on tullut lenkkeilyn ohella uitua monet kerrat! Sen verran vilpoisat ilmat oli vielä viime viikolla, että saunan kanssa uintikokemus oli huomattavasti mukavampi kuin ilman. Onneksi miehen perheen mökillä on mahdollisuus saunoa.
Hämäläisen maalaispitäjän lenkkimaisemista löytyy usein kaikenlaisia laitumille päässeitä eläimiä. 🐮🐮

Aina pitää kuvata ruokia. :D Kuvissa muutaman aamun aamupalasetit ja parit lounaat: yläoikealla pannuvihanneksia, grilliperunoita ja possuleikettä, alaoikealla tonnarisalaattia.
Yksi meidän "lomanumero" oli ostaa aamupalalle jotain lasten herkkumuroja lol. Päädyttiin Tresoreihin, joissa rapean kuoren alta löytyy vähän nutellamainen maitosuklaatäyte. Namnam. Huomattiin kyllä nopeasti, että voileipiin verrattuna muroannos ei pidä nälkää YHTÄÄN. Huomaa, että hiilareissakin on eroja. Höttömössömuroja voisi jatkossakin ottaa satunnaisesti mukaan loma-aamujen herkkuhetkiin, mutta arjessa tollaisille ei kyllä ole mitään sijaa. 😁

Mulla pyöri ainakin puolitoista vuotta puhelimessa kuvakaappaus eräästä IG Reelsistä bongatusta reseptistä, joka vaikutti hyvältä. Nyt vihdoin tuli testattua ja hyväksi todettua! Tää on siis tämmönen ranskis-jauhelihavuoka: vuoan pohjalle ladotaan paistetut ranskalaiset perunat, perunoiden pinnalle juustoraastetta ja päälle vielä seos, jossa mm. jauhelihaa ja tomaattisosetta. Mättövuoan pinnalle juustokastiketta, srirachamajoa ja persiljaa. Täytyy ehdottomasti joskus postata tarkempi ohje tänne! Ja tätä varmasti voisi varioida vaikka miten!

Herkutteluita. Yläavasemmalla leffasnäksit: vihannestikkuja, pekonisipsejä, dippiä ja taateleita, joiden makuna oli Banana Toffee Caramel, omnom. Alavasemmalla mun suosikki Ben&Jerry's maku: Sunny Honey Home. Harmillisesti tämä on jo kadonnut lähes kaikista kaupoista, joten eiköhän tämän IHANAN sitruunajäätelön myynti ole hiljalleen loppumassa. 😡😡 Aina kaikki mun suosikkimaut katoavat myynnistä, yhyy. Mun kakkien aikojen ultimate B&J's-lemppari, Baked Alaska, sentään tuli jokunen vuosi sitten takaisin myyntiin, mutta sekin viime vuonna katosi taas kaupoista. Onneksi Strawberry Cheesecake ja Cookie Dough lienevät sellaisia klassikkomakuja, joiden myynti ei tule ainakaan ihan heti loppumaan.
Oikealla pikainen marenkileivos. Ostin kaupasta tollasia pieniä marenkipohjia, joista saa nopeasti väsättyä helpon jälkkärin kahvitteluun. Tässä mulla oli ihan Valion kuningatarrahkaa ja mustikoita. Jos olisin ollut viitseliäs, olisin tehnyt rahkasta ilmavamman vatkaamalla joukkoon vähän kermaa.

Mitäs muuta lomalla on tullut tehtyä kuin oltua, uitua, lenkkeiltyä ja syötyä? Heti loman kärkeen lauantaina käytiin miehen kanssa Oripäässä maatalousmessuilla, Okrassa. Olihan siellä vaikka mitä! Toki mä en ole lainkaan kohderyhmää, mutta kiinnostava kokemus silti. Olin itse asiassa toissa vuonnakin tuolla, eli olen melkeinpä jo konkarikävijä Okrassa. 😂 Harmillisesti sää oli varsin märkä ja nurmikentät olivat pelkkää mutamössöä. Käytiin silti kiertelemässä ja katselemassa vaikka mitä.

Okran jälkeen poikettiin Urjalan makeistukussa. Kaikkea outoa sielläkin myydään. Dubaisuklaatrendiä en ymmärrä yhtään... tosin triggeröidyn muutenkin kaikenlaisesta Dubai-ihannoinnista, että johtunee ihan siitä.
Ja kuka ihme haluaa juoda limsaa, joka maistuu ranch-kastikkeelta?!?

Ekana virallisena lomapäivänä maanantaina harrastettiin urakalla lähimatkailua. Eka käytiin Kangasalalla Vehoniemen automuseossa. Täytyy sanoa, että kyllä vaan modernit autot ovat enemmän mun mieleen design-näkökulmasta tarkasteltuna. Iskälle löytyi tuliaiseksi osuva traktorimuki - hänellä kun on juuri tuollainen punainen antiikki-Valmet.

Museon vierestä löytyi näkötorni.

Kun lähdettiin automuseolta ajelemaan kohti ruokapaikkaa, matkan varrella käytiin kattelemassa Pälkäneen rauniokirkkoa, jonka katto on tuhoutunut myrskyssä 1800-luvulla. Monesti tosta on tullut mentyä ohi, mutta ei olla koskaan käyty läheltä ihmettelemässä.
Tuolla voi muuten järjestää tapahtumia, esimerkiksi häät. Olisi aika hauska ja erilainen paikka häille - kunhan juhlapäivänä ei sada kaatamalla...

Rönnvikin viinitilalla on pitänyt monesti käydä, joten nyt mentiin sinne syömään ja ihmettelemään viinejä. Listalla oli kaikenlaista hyvältä vaikuttavaa, mutta päädyttiin perus burgereihin. Oli hyvää, erityisesti ranskalaiset olivat ihan täydellisen rapeita ja herkullisia. Bursa oli mainio sekin, mutta näin jälkeen päin ajateltuna, olisi pitänyt pyytää terävä pihviveitsi ton syömiseen. Melkoista sotkemista oli tavallisella veitsellä.

Myynnissä oli monenlaisia viinejä eri makeusasteilla, joten valinnanvaraa löytyy! Lisäksi taisi olla olutta, siideriä, limsaa... päädyin ostamaan roseeta kokeiluun.

Rönnvikilta lähdettiin vielä Aulangon näkötornille. Tuolla oli paljon porukkaa, eikä ihme! Maisemat ovat mahtavat ihan jo pelkältä alatasanteeltakin, jos tornin huipulle ei jaksa lähteä kiipeämään. Me tietty käytiin siellä.
Jos mielii käydä tornissa korkealla ihastelemassa näkymiä, kannattaa tsekata etukäteen tornin aukiolotiedot. Me nimittäin viime vuonna poikettiin tuolla, mutta silloin torniin ei päässyt.

I mean...

Tornin kupeesta löytyy kioskikahvila, joten ennen lähtöä vedettiin vielä jätskikahvit. Löytyipä kiskalta myös ostettavaa...

Kissoille ostin metallisen namipurkin, joka on täydellinen herkkuraksuille. Tollasta purkkia ei niin vaan murreta rikki, hähää! Yksi punaturkkinen Tommi nimittäin yritti aina tiirikoida edellistä muovista purkkia auki aina, jos purkki unohtui jonnekin lojumaan ja silmä edes hetkeksi vältti.
Lisäksi ostin söpöjä kortteja, joissa on kuvittaja Jonna Markkulan suloisia eläinhahmoja. Olisipa näistä julisteita! Mulla ei ole vielä lapsia, mutta jos joskus on, todellakin laittaisin noin ihastuttavia eläinhahmoja lastenhuoneen seinälle. 😍

Musta on hauska hortoilla isossa marketissa ja ihmetellä kaikkea mahdollista ruoasta kosmetiikkaan. Olisi joskus kiva ostaa erilaisia tosi eksoottisia hedelmiä maisteltavaksi, mutta pitäisi tyyliin ensin selvittää, miten noita kaikkia edes syödään? 😁 Valmiit tapaslautaset kiinnostivat tällä kauppareissulla myöskin, pitänee joskus testata.
XZ:n lakushampoo tuoksuu ihanalta! Sitä hankin sitten, kun uuden shampooputelin hankinta on ajankohtaista. Teki mieli ostaa MUAn superglitterinen huuliöljy sävyssä Birthday Cake, mutta jätin väliin. Aloin hölmösti epäröidä, oonko liian vanha tuollaiselle. Vastaus on tietysti, että en ole! Kimalletta saa olla, vaikka ois perkele 100-vuotias. Tai oikeestaan etenkin silloin sitä saa olla!
Sain myös kukkia, hehe. Olin ihan itse ostamassa kimppua, mutta kassalla tulikin komento antaa kukat miehen maksettavaksi. 🌹🌹

Vähänkö on nätit rehut! Maljakon ostin alkuvuonna Stockalta, kun olin silloin pari viikkoa Espoossa kummitädin kissaa vahtimassa. Taitaa vieläkin olla myynnissä, Villa Stockmann -merkkinen on tämä.

Keskiviikkona käytiin Aulangon kylpylässä. Mä en ollutkaan aiemmin käynyt ikinä missään kylpylässä, joten oli ihan uusi kokemus mulle! Oli hauskaa ja voisin hyvin lähteä toistekin, mutta... täytyy myöntää, että kuormituin valtavasti siitä hälystä. On jotenkin paradoksaalinen tilanne mulle, että pitäisi jotenkin koettaa rentoutua ja nauttia olostaan tilassa, jossa on aivan älyttömästi porukkaa ja koko ajan kauhea häly - niin, ja aina joku kuritta kasvanut lapsi hyppäämässä pommia just siihen sun viereen altaassa, jonne ei ohjeiden mukaan missään nimessä saa hyppiä reunalta... Eiköhän sitä joskus tule uudestaan käytyä kylpylässä, mutta kyllä mä mieluiten polskin jossain rauhallisella rannalla. 😍
Aulangolta ajeltiin Hämeenlinnaan Mäkkärin autokaistalle ja mentiin lähelle parkkiin syömään. Otettiin Double Nacho El Maco - ateriat, oli hyvää! Jälkkäriksi Biscoff-pehmis. Super hyvää, etenkin ranskalaisten dippinä. Tiedän, niin monella tapaa väärin... mutta niiiiiin hyvä yhdistelmä.

Torstaina lähdettiin Tampereelle! Ekana käytiin pitkästä aikaa Ikeassa. Siellä on aina kiva kierrellä ja katsella, vaikkei mitään erityistä olisikaan aikeissa ostaa. Huonekaluista jäi mieleen erityisesti pinnasänky, jossa oli ihan täydellinen ruohonvihreä väri! Suostuiskohan kissat nukkumaan tollasessa oikeita ihmislapsia odotellessa? 😂😂


Vihreän pinniksen lisäksi mielee jäi mm. tumma walk-in-closet (dreammmm!!!), Stockholm-malliston kaunis lasinen valaisin, iso ruokapöytä ja vihreät metallikorit. Joskus tulevaisuudessa kun pääsee sisustamaan, kylppäriin olisi ihana yhdistelmä tollanen 1. kuvarivin oikean puolimmaisena oleva puinen allastaso ja 2. rivin vasemman reunan massiivinen peilikaappi.

Seuraava etappi oli Verkkokauppa. Siellä en ollutkaan aiemmin käynyt. Valikoima oli yllättävän öö, pieni? Sanoisin, että Verkkiksen nettikauppa on kiinnostavampi kokemus kuin paikan päällä käyminen. 😉 Toki jos tekee täsmäiskun hakemaan jotakin tiettyä, niin siinä tapauksessa varmaan ihan näppärää, jos/kun voi suoraan myymälästä hakea sen sijaan, että odottelee nettikaupan tilausta saapuvaksi.

Kun päästiin Tampereen ytimeen, lähdettiin etsimään sapuskaa. Ruokapaikaksi valikoitui Siipiweikot. Otettiin jaettavaksi Mini Platter, johon sisältyy 30 siipeä valitun vahvuisella soosilla, kierreranuja, ristikkoperunoita, mozzarellatikkuja, jalapenopopperseja, sipulirenkaita, vihannestikkuja ja neljä dippiä. Hyvää oli! Ensi kerralla testaan kyllä vegaaniset siiweggeet. Niitä mies tuskin haluaa tilata jaettavana platterina, joten täytyy ottaa omat annokset sitten. 😉

Sitten kohti Stockmannia! Sisäänkäynnin vieressä sijaitsevaan Reloven kahvilaan ei nyt menty tällä reissulla, mutta kävin nopeati ihastelemassa second hand -aarteita ja tiskissä olevia herkkuja.


Stockalla oli tietenkin kaikkea kivaa. Hajuvesistä mieleen jäi Jo Malonen Taif Rose - aivan ihana ja naisellinen ruusutuoksu. Hermès on mun mielestä ollut aina aika epämielenkiintoinen ja tylsä hajuvesimerkkinä, mutta toi uusi/uudehko Tutti Twilly d'Hermès on tosi energinen ja pirteän hedelmäinen, ihan yllätti, miten paljon tykkäsin!
Suomalaisen korumerkin, Annelen, koruja pitää aina Stockalla käydessä ihastella hetki. Niin kauniita ja herkullisen värisiä koruja. Kodin osastolla oli erityisesti kivoja astioita. Mä oon ihan astiarohmu! Mitään kippoja tai kuppeja en tosin ostanut, vaikka esimerkiksi tuo leopardikuvioinen shampanjalasi oli aivan upea.
Stanley-mukeja oli aivan hyllytolkulla. On ainakin värejä, joista valita! 😂 Mä tavallaan haluaisin joskus tollasen vaikkapa tämmösenä vihreänä, mutta en toistaiseksi ole suostunut ostamaan. Tietyllä tapaa ärsyttää, miten jäätävän trendikäs ilmiö tällaiset jättimukit juuri nyt ovat, enkä halua olla osa massahypeä? Lisäksi onhan tuollainen massiivinen ja kömpelön mallinen muki tosi epäkäytännöllinen. Oon käsittänyt, että Stanleyn kansi vuotaa herkästi, jos muki kaatuu tai edes kallistuu tarpeeksi. Mitä järkeä? Ehkä mä hankin tämmösen mukin itsellen sitten, jos mulla joskus on auto ja siitä löytyy mukiteline. Se on ehkä ainoa järkeenkäypä syy tällaisen mukin omistamiseen. 😅

Lopuksi päätettiin poiketa jälkkärillä hotelli Tornissa, joka on ilmeisesti Suomen korkein hotelli tällä hetkellä. Hotellin ylimmästä 25. kerroksesta löytyy Sky bar Moro, joka haluttiin käydä tsekkaamassa. Ylöspäin mennessä koin pientä ahdistusta hississä, joka meni hurjaa vauhtia ylöspäin ja erehdyin samalla vilkaisemaan ikkunasta ulos. En pelkää korkeita paikkoja, mutta se vauhti meinasi yllättäen vähän huimata. Lisäksi mun korvat menivät pikkuisen lukkoon. Onneksi nopeasti oltiin perillä Tampereen kattojen yläpuolella.




Sky barista oli todella henkeäsalpaavat maisemat. Kannattaa käydä, jos korkeat paikat eivät pelota! Tonne voi siis vapaasti mennä käymään, vaikkei Tornissa yöpyisi. Näkymät olivat tietty sky barin paras osuus, vaikkakin myös juotavat ja syötävät olivat hyviä ja yllättävän huokeahintaisia. Jotenkin etukäteen odotin, että hinnoissa olisi tuntuva 25. kerroksen maisemalisä. 😄 Holiton drinkki oli kympin, kahvi n. 4 euroa, panna cotta ja kakkupala 4-5 euron väliltä kumpainenkin. Kyllä noihin hintoihin pääsee ihan maantasallakin helposti. Toi panna cotta oli IHANAA!
Oon muuten tänä kesänä "löytänyt" mocktailit. Useimmiten ei tee mieli mitään alkoholipitoista, mutta olisi kiva kuitenkin tilata jotain muuta kuin vaikkapa kokista. Monissa ravintoloissa, kahviloissa ja baareissa on tätä nykyä hyvä valikoima erilaisia mocktaileja, mikä on tosi kiva juttu! Mun drinksu oli nimeltään Rio De Janeiro ja siinä oli holitonta appelsiinin makuista aperitiivin kaltaista juomaa, passionhedelmää, ananassiirappia, sitruunaa ja ginger alea. Voin suositella.

Tampereen ostokset!
- Stockalta Umbran pleksimuovinen meikkiteline. Löytö alepöydältä, taisi jäädä maksettavaa n. 15 euroa, joten ei pahaa. Tasojen korkeutta pystyy säätämään sopivaksi ja tuohon mahtuu vaikka mitä! ajattelin laittaa mun arkimeikit ja ehkä myös korut tuohon esille.
- Verkkokaupasta maidonvaahdotin ja täydellinen palapeli kissaihmiselle. Tossa on 500 palaa, joten ei pitäisi olla kovin paha rykäisty koota tuo, mutta saa nyt nähdä. Täytyy varmaan hakea henkistä tukea ja koota jonkun kanssa tota hissukseen vaikka syksyn pimeydessä...
- Ikeasta kaikkea pientä. Ikeasta pitää joka kerta ostaa paketti vaihtorullia teippiharjaan! Ikean teippiharja hakkaa mennen tullen muiden valmistajien tarraharjat, myös huomattavasti kalliimmatkin. Kissanomistajan must have - pakko aina vetää teippiharjalla vaatteet läpi ennen kotoa poistumista. Mä vielä tykkään mustista vaatteista, ja niissähän kissankarvat paistavat ihan kunnolla, jos ei ole muistanut rullata niitä pois. 😂 Miehen kämpille ostin lasisen kerrosvadin, jotta voin joskus hassutella ja järjestää meille afternoon tea -hetken herkkutarjottimineen. Toki muuhunkin tarjoiluun tuo sopii, vaikkapa illanistujaisiin tai leffailuun. Muutakin pientä löytyi, kaikki nuo vihreät keittiöhärpäkkeet ja kookoksiset suklaapallerot ostin äidille tuliaiseksi.


Perjantaina pidettiin leppoisa päivä: käytiin lenkillä, eräällä retkeilypaikalla grillailemassa ja vielä iltasella uimassa ja saunomassa.

Lauantaina suunnattiin Lahteen. Mun veljellä oli synttärit, joten juhlittiin sitä pienimuotoisesti buffailulla. Alunperin oli tarkoitus mennä yhteen laivaravintolaan syömään, mutta satamassa olikin iso tapahtuma just silloin, niin ei jaksettu lähteä ruuhkan keskelle kamppailemaan parkkipaikoista ja potentiaalisesti odottelemaan pitkäksi aikaa ruokien valmistumista. Mentiin siispä matkustajasatamasta hiukan syrjempään, Teivaan Lokkiin. Nykyään Lokki tuntuu jakavan vähän mielipiteitä. Varsinkin listalta tilatessa palvelu koetaan kuulemani mukaan aika hitaaksi ja tökkiväksi, ja onpa tällainen kokemus osunut omallekin kohdalle ainakin kerran. Viikonloppuista grillibuffaa uskallan kuitenkin kehua ja suositella! Se on aina pelittänyt ja ruoka on ollut joka kerta hyvää. Tykkään ihan erityisesti buffan todella runsaasta salaattipöydästä, josta löytyy kaikkea mahdollista herkullista, mutta toki myös grillistä löytyvät lihat, kasvikset ja muut lämpimät lisukkeet ovat makoisia.

Ulla-Bella on jo kuusivuotias, miten tää aika menee niin nopeasti?!? Vastahan mä hain tuon rotan Vantaalta. 😎 Tää on niin aktiivinen ja kaikkeen osallistuva kissa, että välillä sen touhukkuus ajaa aivan raivon partaalle. U-B on myös uskomattoman fiksu ja kekseliäs. Yhdistettynä jääräpäiseen sinnikkyyteen tämä ei ole aina kovin kiva yhdistelmä, mutta toisaalta myös ihailen, miten älykäs voikaan kissa olla.

Muksis ja Tommi. Nämä ovat paljon epäaktiivisempia löhöilijöitä. 😂

Toka lomaviikko on mennyt rauhallisissa merkeissä. Oon ollut yksikseni kissavahtina porukoiden ollessa reissussa. Ohjelmaan on kuulunut mm. kahden mansikkalaatikon perkaus pakastimeen! Nyt pärjää hyvin taas ensi kesään asti, kun on talven smoothiemollukat jemmassa. Toki tuoreenakin on tullut vedettyä mansikoita lähes päivittäin. Lomaillessa on aikaa ja energiaa tehdä kaikenlaisia smoothie bowlejakin.

Hän näytti vähäsen persoonalliselta... 🍓🍓🍓

Tämmöstä tänne! Kaikenlaista kuvattavaa ja postattavaa olisi, joten koetan nyt ainakin kesällä olla taas aktiivisempi blogin kanssa. Ainakin kosmetiikka-aiheisia postauksia on tulossa, yksi taidehankinta odottaa esittelyä, muutamia hyväksi todettuja reseptejä haluaisin jakaa...
Ihanaa kesää just sulle! 💕💕
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti